Štítky štítky štítky…

Jeden nešicí, zato pro mnohé snad praktický příspěvek pro všechny, které amatérsky či profesionálně šijí. Štítky. Registruji, že se na ně neustále děvčata ptají – na diskuzích, v šicích skupinkách a podobně. Sama jsem si nechávala vyrábět dva druhy štítků – tkané a tištěné a tak se ochotně podělím o zkušenosti. Čím začít?
Přeskočím tu úvodní poradní fázi co na ten štítek dát. Já měla logo jasně vymyšlené a tak jsem věděla přesně, že na štítku bude z jedné strany logo, z druhé webové stránky a bude se všívat do švu (s tím musíte počítat když udáváte rozměry výsledného štítku). Chtěla jsem si odpustit poměrně zaběhlá klišé typu “handmade with love” “ušito s láskou” a podobně. Když jsem byla spokojená s celkovým návrhem, vytiskla jsem si ho ve formátu 1:1 na papír a vyzkoušela, jak to vypadá. Přeměřila že vše je podle mých představ a začala oslovovat výrobce.
Na seznamu jsem měla tyto:

www.etka.cz (vyrábí tkané etikety)
www.higa.sk (také tkané etikety, slovenský výrobce)
www.textilni-etikety.com (také textilní etikety)
www.nanilatky.cz (tištěné etikety)

Z tří firem se mi ozvali relativně obratem, čtvrtá (www.textilni-etikety.com) nereagovala vůbec. Z firmy Etka nabídli ale výrobu v minimálním množství 1 500 ks, což bylo opravdu mnohem více, než bych potřebovala, takže nakonec nebylo až tak těžké se rozhodnout mezi Higa.sk a Nanilatky.cz. Respektive, zkusila jsem si etikety vyrobit tam i tam. Jedny tkané, jedny tištěné.

Nanilatky.cz
Ohromná výhoda tištěných etiket je v tom, že si jich můžete nechat vyrobit opravdu libovolné množství a cena je stále stejná. S paní Veronikou byla velmi příjemná domluva (komunikace hlavně večer – což jako maminka dětí, pracující stejně jen v nocích, naprosto chápu a ve výsledku mi to velmi vyhovovalo). Poslala jsem návrh, obdržela zpět návrh k odsouhlasení a během pár dní si mohla hotové etikety vyzvednout. Objednala jsem jich opravdu jen pár, spíše ze zvědavosti a s kvalitou jsem celkově spokojená. Etikety jsem ještě neprala, tak nedokážu posoudit, kolik praní vydrží (jsou tištěné na saténovou stuhu). Pokud bych měla být hnidopich a vytknout jedinou věc, tak snad jen to, že si je musíte potom doma “dozpracovat” – čili rozstříhat a případně přežehlit na polovinu. Jinak ale není nic, co bych mohla negativně ohodnotit. Super to bude např. i pro dětské oblečení, kde budu chtít vše nějak personalizovat, nebo kde jich nepotřebujete opravdu stovky pro svou šitou tvorbu (při opravdu velkém množství je jejich cena mnohem vyšší než u těch tkaných). Čili určitě tady neobjednávám naposledy.

Higa.sk
Firma ze slovenského Trenčína, která vyrábí etikety textilní, tkané. Na rozdíl od českých firem si jich můžete i zde nechat vyrobit libovolné množství – samozřejmě ale cena za kus při 50 ks bude někde jinde než když si necháte etiket vyrobit 500 Kč. Nicméně komunikace byla blesková, velmi příjemná a bez mrknutí oka vám zpracují kalkulaci na libovolné množství . Já si nechala spočítat cenu pro 100, 200 , 500 a 1000 ks, abych věděla, jak se  ve finále rozhodnout. Zjistíte tak, že nechat si vyrobit např. 200 nebo 500 ks je de-facto jedno, ve výsledku zaplatíte stejnou částku, jen etiket budete mít mnohem více. Co jsem ale ocenila maximálně, byla možnost nechat si zaslat vzorky – do týdne byly doma a já se tak mohla rozhodnout, jestli o výrobu stojím a v jakém množství. Co vám budu vykládat – kvalitou jsem byla opravdu nadšena. Jedinou nevýhodu tak spatřuji pouze v delší dodací lhůtě, která může být až 4 týdny. A navíc platíte poštovné ze Slovenska (které ovšem činí 5 €, což je téměř stejná částka jako si účtují některé české e-shopy za doručení zboží. Není to asi ideální volba pro ty, kteří chtějí štítků jen několik desítek, to se opravdu prodraží. Ale pro větší zásobu je to rozhodně cesta, kterou ráda doporučím.

A ještě přikládám foto, jak vypadají štítky v praxi. Zatím používám to šitých výrobků jen ty tkané, ale myslím že i na ty tištěné brzy dojde:
Srovnání na mém šicím stole – tkaný, všitý do švu (čeho, to zatím tajím, dokud nepředám majitelce). Tištěný, jak jsem ho obdržela, leží na stole ještě nerozstříhaný.A tady hromádka tkaných štítků, jak přijdou poštou už připravené jen pro to všití: 

Tagy:
Komentáře
 1. Katka napsal:

  Dobrý den, super článek! Moc díky. Nemáte náhodou zkušenosti jak je to se štítkami složení? Někde, už teda nevim kde, jsem narazila na to, že by každý textilní výrobek měl mít na sobě nebo na balení uvedeno z jakých materiálů je. Takové to 60%bavlna, 40% polyester atd. Máte s tím nějaké zkušenosti? Já šiju takové panenky pro dospělé a každá je originál a šiju ji z látek co mě zrovna padnou do ruky, takže vyznat se kolik procent čeho v nich je skoro nemožné. Díky moc předem 😉

  • M. napsal:

   Dobrý den, složení a návod k údržbě přidávám k výrobkům připnuté spínacím špendlíkem na provázku.

 2. Anna napsal:

  Jakou velikost jste si objednala? Děkuji za odpověď

  • M. napsal:

   Mám štítky přesně 35 mm na šířku, 25 mm na výšku (přičemž 7 mm se mi ztratí do švu). Jsou to rozměry hotového štítku.

 3. Lenka Hamáčková napsal:

  Dobrý den,mohla bych vás poprosit o zprávu na email, kolik vás stála výroba vytkávaných štítků od slovenského výrobce? Děkuji, vůbec nemám představu, kolik to může být. E-mail (odstraněn správcem) . Hezký den 😊 Lenka

  • M. napsal:

   Dobrý den, píšu Vám email (z komentáře jsem ten váš vymazala), nicméně pro představu zveřejňuji cenovou nabídku, kterou jsem obdržela:
   100ks……….0,296EUR/ks
   300ks……….0,1627EUR/ks
   500ks……….0,0835EUr/ks
   1000ks………0,0562EUR/ks

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.